Останнім часом на просторах Інтернету раз у раз з'являється інформація, з позначкою "дослідники говорять", про шкоду світлодіодного освітлення для зору і здоров'я людини в цілому. Не з'ясовувавши регалій і точних координат, цитованих "дослідників", спробуємо логічно розплутати клубок міфів і страхів про світлодіодне освітлення силами фахівців компанії "Световіт". Можливо, після цього "друга сторона медалі" виявиться тим самим страхом, у якого "очі великі"?
Фототоксичність - головна страшилка про світлодіодне освітлення, яка "може привести до руйнування клітин сітківки ока, зниженню гостроти зору і сприяти розвитку різних захворювань". Джерело (с)

Що робити і куди бігти? Пропонуємо, спочатку звернутися за консультацією до офтальмолога.

Армен Прокипец - головний лікар Ок-Центр, офтальмолог, за свою практику провів більше 15000 операцій на очах:

"Проблема усього освітлення, окрім ламп розжарювання, ця наявність мерехтіння, що викликає стомлюваність зору. Особливо сильне мерехтіння помічене в люмінесцентних лампах. Але якщо ви виявили подібний ефект у світлодіодному освітленні, то це швидше питання до виробника, а саме, до якості його продукції. Навіть від екрану дешевого китайського смартфону втомлюються очі, що говорити, наприклад, про китайське LED- освітлення, якого вистачає на ринку. У будь-якому випадку, для офісних працівників я б рекомендував використати окуляри з покриттям Nano Blue. Вони дозволяють зменшити відблиски, нейтралізувати дію шкідливого "синього світла", яке частіше виходить від екранів комп'ютера, ніж від джерел штучного світла.


Особисто у моєї дитини стоїть світлодіодний світильник на столі і я не вважаю, що він шкодить здоров'ю. Основну небезпеку для сітківки ока представляє ультрафіолет, який, наскільки мені відомо, не є присутнім у світлодіодному освітленні."



Після консультації з лікарем стало відомо, що потенційну небезпеку для здоров'я зору можуть представляти "мерехтіння" і "синє світло" від штучних джерел світла. Давайте розберемося з цими поняттями і перевіримо наскільки вони відносяться до LED- освітлення.

Мерехтіння або пульсації мають усі штучні джерела світла, окрім сонця, яке дає рівне і комфортне світло для очей. Електрика живить джерела штучного світла, маючи свою певну частоту.


Джерела штучного світла живляться в основному від мережі змінного струму частотою 50 Гц, таким чином, звичайна лампа гаснутиме і спалахуватиме 50 або 100 разів в секунду, створюючи ефект мерехтіння.


Навіть якщо ми не відчуваємо цього, наш очний нерв точно це відчуває. З'являються внутрішня напруга, втома, нам важко зосередитися і ми стаємо дратівливими. Це відбувається через те, що організм не устигає пристосуватися до значних змін рівня яскравості освітленості за короткий період часу.


Значення коефіцієнта пульсацій може бути різним у кожного типу лампи, наприклад, у люмінесцентних ламп- 34-55%; металлогалогенних - 18-37%; натрієвих лампах високого тиску - 37-77%. Навіть у найпростішої лампи розжарювання є невелике мерехтіння - 10-18%, яке комфортне для нашого ока через теплову інерцію, яка пом'якшує цей ефект. І на тлі приведених даних, хочеться звернути увагу на пульсацію від екранів моніторів або смартфонів, рівень мерехтіння яких вище 30%, а в деяких, навіть доходить до 100%. Порівняно з освітленням, це куди глобальніша небезпека для здоров'я зору, адже велику частину часу ми проводимо, сидячи в гаджетах з майже "дискотечним" ефектом.


А як йде справа з коефіцієнтом пульсації у світлодіодного освітлення? Тут все залежить від блоку живлення (драйвера), який випрямляє і потім фільтрує електричний струм для живлення світлодіодів, зводячи пульсацію до мінімальної відмітки. Прийнятним для людини є коефіцієнт пульсації нижче 5%. Ми не можемо відповідати за усіх виробників LED- освітлення, а скажемо лише про світильники ТМ LED - SVU, коефіцієнт пульсації яких знаходиться в допустимих межах - до 1,5%.


Інженер - світлотехнік "Световіт": "Як відомо, дискомфорт може відчуватися від пульсацій світлового потоку, що характерно для люмінесцентних і газорозрядних ламп. У наших світлодіодних світильниках застосовуються якісні блоки живлення, що забезпечують коефіцієнт пульсацій <1,5%, тоді як для найвимогливіших об'єктів освітлення коефіцієнт пульсацій має бути не більше 10%.

Обережно! Синє світло


Світло - це електромагнітне випромінювання, яке має певну довжину хвилі. Як відомо, людське око здатне сприймати електромагнітне випромінювання завдовжки від 380 до 760 нм.


Синє світло - самий короткохвильовий діапазон 200-380 нм, який складно уникнути, адже він є частиною сонячного випромінювання.


Проте дослідники велику небезпеку синього світла бачать саме в штучному освітленні. Наприклад, рідкокристалічні екрани смартфонів, телевізорів, планшетів і комп'ютерів сильніше випромінюють синє короткохвильове світло - до 40% більше в порівнянні з природним сонячним випромінюванням. Але чому? Причина криється в захисному механізмі нашого ока, яке здатне, при яскравому сонячному світлі звужувати зіницю, орієнтуючись на блакитне світло в сонячному спектрі, який у світлодіодному освітленні відсутній. Тому, відбувається неадекватна реакція зіниці, коли вона ще більше розширюється, "думаючи", що темно і таким чином створює умови для попадання великої дози "обпалюючого" синього світла на світлочутливу сітківку ока.



Проте, Європейський науковий комітет з охорони здоров'я, довкілля (SCHEER) вивчав потенційний ризик для здоров'я людини, пов'язаний з випромінюванням світлодіодів, після чого дійшов висновку, що незначний негативний вплив синього світла є присутнім лише у маленьких дітей, під час формування захисних функцій ока і у літніх людей. Для основного здорового населення прямих доказів несприятливих наслідків для здоров'я від застосування світлодіодів, при нормальному використанні, не виявлені.


Сучасні європейські виробники LED- світильників і компанія "Световіт" дотримуються стандартів по створенню біологічно адекватного спектру світла у світлодіодних світильників, завдяки нанесенню на кристали люмінофорів для отримання білого світла. Жовтий люмінофор дозволяє синтезувати світлодіоди із спектрами, близькими до спектру сонячного світла з різною колірною температурою.


Інженер - світлотехнік "Световіт": "Світлодіодне освітлення використовується вже більше 20 років і широко поширено по всьому світу, у тому числі у високорозвинених країнах, де охороні здоров'я приділяється величезна увага. Ми використовуємо світлодіоди провідних світових компаній США, Німеччини, Південної Кореї, якість і характеристики яких строго контролюється. Спектр сучасних світлодіодів для освітлення знаходиться в межах довжин хвиль 420-780 (видиме світло) і вони не випромінюють "синє світло" (ультрафіолет), довжина хвилі якого 100-400 нм.

Відомо, що викликати певний дискомфорт може світлодіод з індексом перенесення кольорів <70, що проявляється в спотворенні передачі природних кольорів. Але ми, так само як і світові бренди, використовуємо світлодіоди з індексом перенесення кольорів >80, що забезпечує правильне перенесення кольорів об'єктів упродовж усього терміну служби світильників".


Не варто забувати, що світлодіодне освітлення подарувало дивовижні можливості людству - це високу світловидатність, тривалий термін служби, енергоефективність, безпеку застосування і екологічність. Опір прогресу завжди мав місце в різні часи, і цьому провина помилки не лише творців, але і деяких користувачів. Адже як відомо, самі нешкідливі речі можуть бути небезпечні для здоров'я людини, якщо використовувати їх, обходячи встановлені правила.